Naturalna sesja noworodkowa lifestyle – jak się przygotować?

Sesja noworodkowa sprawi, że te ulotne uczucia zostaną z Wami.

Przecież Wasz maluch już za chwilę będzie biegał po domu, potem pójdzie do szkoły i zaraz później na studia.

Wspólnych chwil będzie jeszcze bardzo wiele, dlatego szczególnie warto utrwalić na zdjęciach te pierwsze.

 • Co jest najważniejsze w sesji noworodkowej?
 • Jaki jest najlepszy moment na sesję zdjęciową noworodkową?
 • Jak się przygotowywać na sesje noworodkowe?
 • Sesja noworodkowa – czego unikać?
 • Sesja noworodkowa w domu – co należy ustalić z fotografem?
 

Co jest najważniejsze w sesji noworodkowej?

Sesja noworodkowa to okazja, aby zatrzymać na zdjęciach ulotną chwilę, jaką jest pojawienie się w domu maluszka. Najważniejszym elementem takiej sesji nie jest więc idealna sceneria ani postępowanie według jakiegokolwiek scenariusza.

Najważniejsze w sesji noworodkowej jest pokazanie tej wyjątkowej więzi między Wami a dzieckiem i uczuć, które Was przepełniają. Sami najlepiej wiecie, jak emocjonującym momentem jest pojawienie się w domu nowego, maleńkiego domownika. To wszystko, co właśnie przychodzi Wam do głowy na myśl o tym wydarzeniu, chcę zatrzymać w kadrach.

Jaki jest najlepszy moment na sesję zdjęciową noworodkową?

Sesja noworodkowa najczęściej ma miejsce w ciągu kilkunastu pierwszych dni życia malucha. W tym czasie dziecko wciąż jeszcze porusza i układa się tak, jak w brzuchu mamy. Będzie tak tylko przez krótki czas po pojawieniu się na świecie, więc warto zatrzymać te momenty na dłużej.

Pierwsze dni życia mają jeszcze jedną zaletę – w wielu przypadkach maluszek jest wtedy wyjątkowo spokojny i przesypia większość dnia. Możliwe, że nawet nie zorientuje się, że coś jest grane, bo zwyczajnie prześpi sesję.

Jak się przygotowywać na sesje noworodkowe?

Nie musicie robić żadnych specjalnych przygotowań, sprzątać mieszkania ani specjalnie się stroić.

Tak naprawdę wystarczy jedynie uprzątnąć obszar, gdzie będziemy robić zdjęcia – pochować niepotrzebne przedmioty, nakryć łóżko ładną narzutą. Jeśli okaże się, że coś jednak wchodzi w kadr, sam to odsunę, przestawię, żeby nie przerywać Wam wspólnych chwil.

Podczas sesji noworodkowej najlepiej ubrać się w neutralne kolory – biel, szarość, kolory ziemi, beże, stonowane zielenie, dżins. Ta sama zasada dotyczy pościeli czy narzuty widocznej na zdjęciu.

Zapomnijcie za to o krzykliwych nadrukach, neonowych barwach i błyszczących tkaninach – niepotrzebnie odwrócą uwagę od tego, co na zdjęciach najważniejsze.

Tym, o co naprawdę trzeba zadbać, jest Wasze nastawienie. Rodzice często pytają: „Co, jeśli dziecko zacznie płakać? Jeśli będzie marudne albo będzie trzeba je przewinąć?”. No nic – poczekamy na lepszy moment i tyle.

Sesje dla noworodków mają to do siebie, że ich główni bohaterowie bywają nieprzewidywalni. Musicie pogodzić się z tym, że maluszek będzie zachowywał się tak, jak chce. A niekoniecznie tak, jak my byśmy sobie życzyli. I to jest całkowicie w porządku! Nie możemy niczego wymagać od małego człowieczka. Możemy za to dobrze wykorzystać to, co sam nam daje.

 

Inne rzeczy, o które warto zadbać, to:

 • Przewinięcie i nakarmienie maluszka przed sesją
 • Właściwa temperatura pomieszczenia
 • Wyciszenie telefonu
 • Relaksująca muzyka
 

Sesja noworodkowa – czego unikać?

Muszę uprzedzić Was na wstępie, że nie robię sesji studyjnych, stylizowanych, pełnych gadżetów i innych wodotrysków. Moim zdaniem sesja noworodkowa powinna być kwintesencją naturalności i właśnie takie zdjęcia chcę dla Was robić.

Czego jeszcze unikać podczas sesji z noworodkiem?

 • Układania maluszka w nienaturalnych, niewygodnych pozach
 • Prób pozowania i patrzenia w obiektyw
 • Odświętnych ubrań

Sesja noworodkowa w domu – co należy ustalić z fotografem?

Jeśli chcecie, przed sesją noworodkową możemy spotkać się na żywo i przy kawie omówić Wasze oczekiwania oraz szczegóły sesji. Jeśli nie macie na to czasu – zrobimy to przez telefon. Rozmowa jest dla mnie bardzo ważna, bo pomaga mi wczuć się w Waszą atmosferę. Pozwala nam lepiej się poznać i gdy już zawitam w Waszym mieszkaniu, czujecie się swobodniej – nie jestem już przecież obcą osobą.

Przed spotkaniem wyślę Wam jeszcze mailem podsumowanie tego, co ustaliliśmy ustnie oraz kilka porad dotyczących przygotowań.

 

Jak wygląda sesja dla noworodków?

Po przyjściu do Waszego domu nie biorę się od razu za fotografowanie. Daję nam wszystkim czas na oswojenie się. Poznaję też Waszego malucha i pozwalam mu przyzwyczaić się nieco do tej nowej, obcej osoby w jego domu.

Gdy już wszyscy jesteśmy gotowi, siadacie wygodnie, bierzecie malucha na ręce, głaszczcie go, przytulacie. Robicie wszystko to, co zawsze, gdy spędzacie czas tylko w trójkę. A ja staram się być niewidoczna i dokumentuję Wasze wspólne chwile.

Jeśli zdarzają się trudne momenty – pisałam już o tym wyżej – bez stresu czekamy, aż maluchowi poprawi się humor. Z niczym się nie spieszymy.

Będziecie zaskoczeni, gdy sesja noworodkowa dobiegnie końca. Ten magiczny, wspólny czas mija niepostrzeżenie i, niestety, bardzo szybko.

To już wszystko. Czy odpowiedziałam na wszystkie Wasze pytania? Jeśli tak, to bardzo się cieszę. Jeśli wciąż macie wątpliwości, po prostu zadzwońcie do mnie lub napiszcie. W zakładce kontakt znajdziecie wszystko, co potrzebne. Mam nadzieję, że do usłyszenia!